Maya

دوشنبه, 01 آذر 1389 ساعت 18:34 |
(1 نظر)

 

 

مایا  نام نرم‌افزاری برای طراحی سه بعدی است.این نرم‌افزار نخست توسط شرکت Alias/Wavefront عرضه شده است که در سال ۲۰۰۵ شرکت AutoDesk آن را خریداری کرد و نسخه‌های جدید مایا با نام Autodesk MAYA به بازار عرضه شدند.

 

Maya پیشرفته ترین نرم افزار انیمیشن و مدل سازی سه بعدی است که به طور گسترده در استودیو های فیلم سازی، انیمیشن و همینطور صنعت بازی های رایانه‌ای استفاده می شود. از جمله ویژگی های این نرم افزار، انعطاف پذیری و قابلیت های شخصی سازی ( customization ) آن است که به کاربران حرفه‌ای اجازه می دهد به سادگی محیط آن را به دلخواه خود تغییر دهند.

 

 

 

 

 

به علاوه، یکی دیگر از قابلیت های منحصر به فرد آن امکان توسعه این نرم افزار برای استفاده کنندگان آن است. کاربران می توانند از طریق زبان های برنامه نویسی C++ یا MEL یا maya embedded language و یا Python  آن را توسعه دهند و ابزار ها و امکاناتی که پیشتر در نرم افزار وجود نداشته اند را به آن اضافه کنند. به همین دلیل بسیار مورد توجه استودیو های بزرگ سازنده فیلم و انیمیشن قرار گرفته است. تا سال 2009 مایا در دو گونهٔ maya complete و maya unlimited عرضه می‌شد که گونهٔ دوم امکانت گسترده تر همینطور قیمت بالا تری داشت، اما از نسخه 2010 به بعد فقط در یک گونه و با تمام امکانات عرضه می شود.

 

در سال ۲۰۰۳ نرم‌افزار مایا برنده جایزه Academy Award برای "موفقیت های علمی و فنی"شد.

هسته اصلی مایا در زبان c++ نوشته شده است و بر روی سیستم عامل های windows , linux و Mac OS X قابل اجراست

 

 

سایر عناوین مشابه (بر اساس تگ ها)

آخرین بروزرسانی در دوشنبه, 01 آذر 1389 ساعت 18:49

Add new comment